Žáci 1. ročníku Tiskař na polygrafických strojích / Operátor tisku navštívili tiskárnu Epava.

Firma disponuje bohatým spektrem nejen tiskových technologií. V rámci této exkurze jsme se tematicky zaměřili na moderní přípravu tiskových forem s využitím technologie CTP a v druhé části potom na archové a kotoučové tiskové stroje. Tiskárnou nás provázel a odborný výklad zajišťoval ředitel tiskárny pan Ing. Martin Muzikant, který si pro nás vyčlenil ze svého jistě nabitého programu více jak dvě hodiny, za což mu patří velký dík! Sám potom odstartoval exkurzi krátkým přezkoušením žáků z jejich aktuálního přehledu o daném oboru a následoval přesun na pracoviště CTP. Zde vysvětlil teorii barev, popsal barevné prostory a princip zhotovení tiskové formy pro ofsetový tisk.
Po zhlédnutí ukázky zhotovení tiskové formy jsme přešli do tiskového provozu. Prvním a zároveň největším tiskovým strojem v tiskárně byl ofsetový kotoučový MÜLLER MARTINI – CONCEPT v 5-ti barvovém provedení. Úzkoformátová „rotačka“ je v této firmě využívána především pro tisk nekonečných případně formátovaných formulářů. Zajímavostí je zde používání UV barev. Asi všichni víme, že tato barva zasychá během zlomku vteřiny a to působením UV spektra. To zajišťují u tohoto stroje vysoce výkonné UV lampy umístěné za každou tiskovou jednotkou (mezisušení a finální vytvrzení). Samotná obsluha této tiskové technologie může na někoho působit poměrně složitě, ale díky aplikaci moderních automatizačních a kontrolních prvků má operátor tisku stálý přehled nad tiskovým strojem z jednoho místa.
Práce na moderních tiskových strojích se tak stává částečně prací s daty, ať už se jedná o nastavování parametrů tisku prostřednictvím řídícího počítače nebo diagnostiku tiskové produkce, o čemž jsme se mohli přesvědčit i u dalšího moderního stroje. Jednalo se o HEIDELBERG SPEEDMASTER SM 102-4-P-L. U tohoto stroje jsme strávili asi nejvíce času. Žákům byly předvedeny funkční celky stroje a jejich obsluha. Byl proveden tisk zkušebních archů zakázky, na kterých byl demonstrován žákům postup při seřizování tiskové produkce na moderních tiskových strojích.