A+ A A-

Ve středu 7. listopadu 2018 se v divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého Olomouc konala slavnostní vernisáž vítězných prací Olomouckého bienále, soutěžní přehlídky literárního a výtvarného projevu škol a školských zařízení Olomouckého kraje. Této soutěže se naše škola již pravidelně zúčastňuje.

V letošním roce jsme zaslali celkem čtyři výtvarné práce žáků druhých a třetích ročníků, z nichž dvě byly vybrány do finále, a to kresba Kateřiny Ježíkové ze třídy 2. C a malba Denisy Langerové ze třídy 2. A.

Obě děvčata si odnesla krásná čestná uznání a kromě hudebního zážitku, o který se postarala skupina Dimensionless složená ze studentů olomouckých gymnázií, si mohla všechny soutěžní práce prohlédnout na výstavě v galerii Podkroví, která je součástí Katedry výtvarné výchovy Univerzity Palackého.

Bylo 24.5.2018, když jsme byli na naší cestě do Prahy, kde jsme si měli převzít cenu za 3. místo v soutěži o Nejinspirativnější středoškolský časopis.
Nervozita nám protékala v žilách, ale spolu s ní i úleva a radost. Úleva proto, že máme všechnu tu “dřinu” za sebou a radost protože nepřišla tato práce nazmar a náš časopis Peer se opravdu někomu líbil natolik, aby byl oceněn.
Při příjezdu do Prahy jsme se přesunuli do předem určené budovy, kde mělo předávání probíhat. Otevřely se nám dveře od místnosti a my se vydali usadit se na naše místa. Pár minut po nás dorazila i komise, která hodnotila časopisy, v čele s předsedou Petrem Masopustem. Bylo nám vysvětleno, podle čeho komise časopisy hodnotila. Prioritou byl především materiál a technologický postup. Posléze všem umístěným komise předala cenu ve formě skleněného poháru a diplom.
Po předávání jsme si dovolili s panem Masopustem udělat rozhovor pro naše další číslo časopisu. Získali jsme zde i spoustu kontaktů na opravdu zajímavé lidi a odjížděli jsme s mnohem lepším pocitem, než se kterým jsme přijížděli.
Konkurence byla veliká, ale to byl jeden z faktorů, co nás poháněl vpřed. Stálo nás to tolik korektur, nevydařených tisků, špatných vazeb, ale i přes to všechno jsme všechna naše čísla časopisu dotáhli až dokonce.
Byla škoda, že se této akce mohli zúčastnit pouze tři lidé a ne celá redakce časopisu, protože časopis nebyl pouze o třech lidech, ale každý z redakce v něm má kus sebe, na který může být hrdý.

 

A co je to vlastně Peer ?
Peer-program je dobrovolnická aktivita žáků, která se věnuje prevenci sociálně patologických jevů a řešení různých vrstevnických problémům ve škole. Tvoří různé prezentace a realizuje zajímavé akce a přednášky. Z pořádaných akcí jsou to například adaptační dny, sdružovací dny, vánoční akce a mnoho dalších. Mimo naši školu pořádáme i přednášky na základních školách, píšeme časopis, jehož redakci tvoří pouze žáci.
Základem všeho jsme především my, vrstevníci.

Markéta Milovová 3.C

Naši žáci druhých ročníků se letos zúčastnili mezinárodní soutěže pořádané naší partnerskou školou Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza v Krakově. Spolupráci navazujeme úspěšně již druhým rokem a zahrnuje výměnné pobyty, vzájemné návštěvy, předávání zkušeností a další zajímavé podněty. Tato škola s více než sto letou tradicí poskytuje jako jediná polygrafické vzdělání v kraji, a to celkem v osmi oborech.

Téma soutěže: Zdravé tělo, udržitelný svět, pojali žáci každý po svém; někteří se věnovali globálním problémům s vodou, oceány či jídlem, někteří se zaměřili na zdravý životní styl. Do soutěže bylo zasláno přes 200 studentských prací ze škol v Polsku, Ukrajině a České republice, ze kterých bylo vybráno 20 finalistů. Z naší školy se zde probojovaly čtyři návrhy a krásné třetí místo vyhrála naše studentka Pavla Kollárová, které tímto gratulujeme. První dvě místa obsadili studenti z polských škol.

Ve dnech 14. – 16. března 2018 jsme tedy díky finanční podpoře města Olomouce vyrazili se studentkami na exkurzi a závěrečnou ceremonii do Krakova. První den jsme měli volný program, což jsme využili k prohlídce Krakova a jeho krásného historického centra. Navštívili jsme gotickou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, hrad Wawel a prošli si centrum města.

Druhý den jsme již navštívili školu v Krakově, kde pro nás byl připravený oficiální program zahrnující představení projektů v rámci programu Erasmus+ a workshopy. Zejména nás zaujala ekologická stránka projektu. Polští kolegové mají díky tomu ve škole vybudovanou fontánky s vodou, kterou si mohou studenti kdykoliv natočit to své lahve. Také nám byl představen projekt Vertikální zahrady, což je v podstatě velký závěsný systém s živými rostlinami visící ve škole na chodbě. Tyto rostliny ročně absorbují velké množství CO2 a pomáhají tak chránit životní prostředí. V tomto duchu jsme měli připravený i workshop, kde jsme si zasadili vlastní rostlinky a mechy do skleněné baňky. Odpoledne se žáci všech přítomných škol seznamovali při prohlídce města.

Třetí den pak proběhlo závěrečné předávání cen ve škole a fotografický workshop, kde se studenti dozvěděli, jak správně fotit jídlo jako produkt. Poté nás čekal závěrečný raut a rozloučení s Krakovem. Spolupráce s krakovskou školou tímto zdaleka nekončí a jsou naplánovány další aktivity, na které se již velmi těšíme.

Úspěchy našich studentů

Akce školy

Časopis GRAFIKON

grafikon-02

Školní časopis zaměřený na události z naší školy a novinky ohledně Vysokých škol či polygrafické výroby.

kontakty

Teoretická výuka
mobil: 777 025 055
e-mail: rollerova@polygraficka.cz
selector
Praktická výuka
mobil: 777 074 053 
e-mail: skyva@polygraficka.cz

@ 2012 Střední škola polygrafická, Olomouc | Všechna práva vyhrazena.

Přihlásit nebo Registrovat

Jste na Facebooku?

Pro přihlášení na stránky můžete použít svůj Facebook účet.

fb iconPřihlásit přes Facebook

PŘIHLÁSIT SE