Skip to main content

Naše škola je součástí mezinárodního projektu wifi sítě Eduroam

Síť eduroam (education roaming) je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET.

Cesnet se snaží dlouhodobě motivovat organizace k rozšiřování infrastruktury eduroam na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury získá instituce jednoduchý a bezpečný systém ověřování uživatelů a recipročně i možnost jejich připojení po celém světě. Naše škola se zapojila do projektu eduroam v roce 2019, většina objektů Střední školy polygrafické Olomouc je pokryta WiFi sítí eduroam a je zdarma nejen na naší škole.

Jeden účet, kdekoliv

  • Uživatel se prostřednictvím ověřovacích údajů ze své domovské instituce může připojit do bezdrátové sítě jak v České republice (viz přehled připojených organizací zdetak ve více jak v 25 000 lokalitách ve 101 zemích po celém světě.
  • Registrovaní uživatelé se mohou pomoci eduroam připojit k internetu kdekoliv kde je eduroam dostupný. Správu účtu provádí domovská (zřizující) organizace.
  • Použití roamingu eduroam je jednoduché, zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam k dispozici. Podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu.
  • Název a logo eduroam jsou registrovanou ochrannou známkou společnosti TERENA.

Návod jak se připojit do sítě Eduroam

Návod pro připojení mobilních zařízení:

1. Pro instalaci aplikace k připojení do eduroamu musí být uživatel dočasně připojen k internetu jinou sítí (jiná wifi, mobilní data, UTP kabel ).
2. Pokud má uživatel již aplikaci pro připojení do eduroamu instalovanou a připojení má nefunkční, je potřeba přeinstalace, respektive odinstalovat a nainstalovat znovu. Pro tuto akci je však nutné taktéž být připojen jinak (jiná wifi, mobilní data, v případě notebooku připojení kabelem)

Podrobný postup instalace konfigurační aplikace eduroam pro Microsoft Windows 10:

1. Otevřete internetový prohlížeč a zadejte internetovou adresu https://cat.eduroam.org
2. Ve spodní části stránky klikněte na tlačítko Uživatel eduroam: stáhněte si svůj instalační program eduroam.

3. V pravém panelu vyberte Střední škola polygrafická Olomouc.
4. Pokud automaticky zvolená verze Windows neodpovídá Vaší verzi, zvolte odkaz Všechny platformy.
5. Vyberte Vaši verzi Windows

6. Na dotaz co chcete udělat se souborem eduroam-W10-AmuvP-eduroam.exe zvolte Uložit.

7. Po dokončení stahování zvolte Otevřít složku.
8. Spusťte soubor eduroam-W10-AmuvP-eduroam.exe.
9. Na obrazovce se objeví okno Instalační program eduroam…, zvolte Další.

10. V nově otevřeném okně zvolte OK.

11. V dalším kroku zadejte Vaše uživatelské jméno a heslo pro eduroam a zvolte Instalovat. (Údaje jsou shodné s Vašimi přihlašovacími údaji ke školním zařízením.)

12. V posledním kroku klikněte na Dokončit.

13. Nyní byste u sítě eduroam měli vidět status Připojeno, zabezpečeno. Pokud jste předtím byli připojeni k jiné Wi-Fi síti, musíte se na eduroam přepnout ručně v nastavení bezdrátové sítě ve Windows.

14. Pokud připojení stále nefunguje:
a) přesvědčte se, že jste připojeni ke správné wifi eduroam
b) v případě problémů se školním zařízením kontaktujte metodika ICT, e-mail: eduroam@polygraficka.cz

Mapa pokrytí, připojené organizace

Pro připojení k síti eduroam je nutné zadat domovskou organizaci – Naše domovská organizace je Střední škola polygrafická Olomouc, Střední novosadská 87/53, 77900 Olomouc. Mapu pokrytí a další připojené organizace najdete na webových stránkách eduroam.cz