Skip to main content

Hurá! Umíme další světový jazyk.

Pozor, to ale není vše. Drukarnia Skleniarz, která nás ochotně přijala pod svá ochranná, ofsetovou barvou nasáklá, křídla, nás bez váhání zapojila do pracovního procesu. Tato firma se specializuje na výrobu knih a publikací. V jejím tiskovém archivu nalezneme žánrově rozmanité publikace od autorů z celé Evropy, převážně samozřejmě ty polské. Celá výrobna se nachází na pohled v moderní třípatrové budově, která obsahuje CTP, tiskárnu, halu pro dokončující zpracování a v patře nejvyšším kanceláře. Hned první den, po náležitém přivítání, jsme byli rozděleni do jednotlivých sekcí, kde nás čekala práce po boku stálých zaměstnanců. Na pracovišti CTP jsme tak byli účastni výroby tiskové matrice, která vzápětí putovala na jeden ze čtyř ofsetových strojů, kde jsme asistovali mírně nervózním tiskařům. S paletou plnou vytištěných archů následovala cesta o patro výš na knihárnu. Tady jsme měli možnost obsluhovat stroje pro dokončující zpracování knih. Ať už se jednalo o baličku, lepičku, šičku, automat na kávu, či další stroj. Dostalo se nám důkladného vysvětlení, a následně jsme mohli zkušenějšímu kolegovi asistovat při výrobě. Jelikož práce probíhala velmi rychlým tempem, každý den jsme byli svědky výroby jiné knihy, tím pádem i jiné vazby, a zapojení různých strojů. Nakonec došlo na balení knih do krabic, a připravu na expedici do světa.
Mimo proniknutí do života Drukarnia Skleniarz, jsme poznali i místní polygrafickou školu, kam jsme byli pozváni na vyhlášení grafické soutěže (kde se naši studenti umístili na výtečných pozicích). Následovala návštěva galerie malíře fantaskního realismu Zdislawa Beksińskiho, která se dotkla každého z nás. Další návštěva místní školy byla v duchu stávky místních učitelů, proto jsme měli dostatek prostoru na prohlídku jejího vybavení. Velmi obohacující byla prohlídka institutu, který se zabýval digitalizací notových záznamů sahajících až do 17. století. Ochotné zaměstnankyně nás provedly celým tímto procesem, který obsahoval i tisk finálního digitalizovaného produktu, a jeho dokončení. Další místa jako solné doly Wieliczka, Národní muzeum, muzeum současného umění MOCAK, galerie Krakow, Galerie plakátů, ZOO Krakow, mohyla Kościuszko, čtvrť Kazimierz, Carrefour Express, zámek Wawel či poutavé hlavní náměstí jsme také poctili svojí návštěvou.
Naše osmičlenná jednotka se tak po třinácti dnech vrátila v pořádku zpět do pohodlí domova plná dojmů, nových zkušeností, kopru a Aro džusu.
Děkujeme za tuto výtečnou zkušenost!